Jak dbać o odzież, aby zachować jej dobry stan?

Chyba każdemu z nas zależy do dobrym stanie naszych ubrań i przedłużeniu ich użyteczności. Niekiedy jednak nie mamy nawet świadomości, że coś robimy źle. Dziś przedstawimy kilka porad, w jaki sposób zmienić swoje nawyki, aby utrzymać dobry stan naszych ubrań.

Jak wielu z Was przypuszcza, najwięcej szkód można narobić podczas prania. Za każdym razem powinniśmy pamiętać o wywinięciu ubrań na lewą stronę, aby zachować lepszy stan koloru. Jeśli odzież nie jest jednolita i składa się z jasnych oraz ciemnych kolorów, warto wrzucić do pralki chusteczkę wyłapującą kolor. Często zapominamy o zapięciu wszelkich guzików oraz rozporków. Warto jednak o tym pamiętać, aby uniknąć uszkodzenia odzieży. Po praniu nie przytrzymujmy również odzieży w pralce, żeby uniknąć wygnieceń, których ciężko się pozbyć.

Jeśli korzystamy z pralni chemicznej, bardzo często po odbiorze nasze ubranie zawieszone jest na drucianym wieszaku oraz umieszczone w folii. Pamiętajmy jednak, że krawędzie takiego wieszaka niszczą i zniekształcają ubrania. Powinniśmy się go jak najszybciej pozbyć wraz z folią, aby ubrania mogły oddychać.

Wielkimi krokami zbliża się lato. Kiedy zacznie się sezon na wakacyjne kąpiele, warto pamiętać, że strojów kąpielowych nie powinniśmy wyżynać, choć jest to dosyć powszechna praktyka. Warto pamiętać, że robiąc to, niszczymy materiał. Najlepiej jest kostium włożyć między warstwy ręcznika i przygnieść, aby pozbyć się większości wody, a następnie wysuszyć na świeżym powietrzu – unikajmy jednak mocnego słońca, aby nie narazić ubrania na utratę kolorów.

Ostatnio pogoda nam dopisuje, dlatego zaczął się sezon na bieganie, wycieczki rowerowe oraz inne sporty. Kiedy wrócimy z treningu, bardzo często ubrania wrzucamy od razu do kosza z praniem, lecz warto je najpierw przesuszyć. Dzięki temu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu, którego czasem trudno jest się pozbyć.

Pamiętajmy, żeby nie przesadzać z temperaturą prasowania, ponieważ jest to prosta droga do nieodwracalnych zniszczeń. Podobnie jak w przypadku prania, nasze rzeczy powinniśmy prasować na lewej stronie. Jeśli mamy taką możliwość, to skorzystajmy z funkcji parowania, dzięki czemu włókna będą zmiękczone, a ubrania łatwiej wyprasujemy. Nie powinniśmy również zaraz po wyprasowaniu składać ubrań, ponieważ ciepła tkanina jest bardzo podatna na odkształcenia – powinniśmy dać jej chwilę na ostudzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *